Okt 012021
 


Vår klubbanläggning”Skidstugan” sköts av medlemmarna. Det innebär att man städar efter sig när stugan nyttjas. Vi har ett gäng som helt ideellt ser till att allt fungerar från uppvärmning till skötsel av skidspår. Conny är en av dem som ser till att gräsmattor klipps regelbundet. En del tror att kommunen har iordningställt den nya grillplatsen. Så är det inte utan det är Göran och Conny som fixat denna fina plats men sedan är naturligtvis alla Vänersborgare välkomna att använda den.
En ideell förening bygger på att alla medlemmar är med och ”drar sitt strå” till stacken. Det kan ske på många sätt. Tomas som är en av våra ”bastubadare” har i flera år skänkt en större summa till att köpa priser till våra ungdomar när vi har tävling. Ett mycket uppskattat initiativ som gör vår tävling attraktiv.

  2 kommentarer till “Många insatser …”

  1. Tack för bra jobb ! snygg grillplats !

  2. Gott jobbat! Det är så fint iordning och proffsig grillplats!